Sports

2016 – Wednesday 3rd August 2.00pm

 

2015 Results:

Running Races:

0-5 yrs, 1st Honey Birchem, 2nd Joshua Papanicolaou, 3rd Alfred Lilley

6 & 7 yrs Girls, 1st Matilda Kemmett, 2nd Charlotte Bruce, 3rd Chloe Miller

6 & 7 yrs Boys, 1st Warren Chambers, 2nd Owen Brady, 3rd Maxwell Rowlands

8 & 9 yrs Girls, 1st Molly Mayhew

8 & 9 yrs Boys, 1st Albin Irving, 2nd Toby Beaulah, 3rd Cory Dasouza

10 & 11 yrs Girls, 1st Madeline Smith, 2nd Tegan Denning, 3rd Kate Osmond

10 & 11 yrs Boys, 1st Aiden Rylands, 2nd Jacob Nevel, 3rd Tom Hanley

12 & over yrs Girls, 1st Megan Hodgson, 2nd Louisa Nicks, 3rd Eden Hobbs

12 & over yrs Boys, 1st Harry Mayhew, 2nd Alex Sparks, 3rd Rhys McGeary.

Sack Races:

0-5 yrs, 1st Honey Birchem, 2nd Isla Beaulah, 3rd Joshua Papanicolaou

6 & 7 yrs Girls, 1st Sophie Acher, 2nd Grace Blake, 3rd Chloe Miller.

6 & 7 yrs Boys, 1st Nathan Scott, 2nd Oscar Wood, 3rd Bodie Blake

8 & 9 yrs Girls, 1st Molly Mayhew, 2nd Keira Banning, 3rd Thea Hanley

8 & 9 yrs Boys, 1st Toby Beaulah, 2nd Alfred Woods, 3rd Finley Pitman

10 & 11 yrs Girls, 1st Kiera Marment, 2nd Starr Johnson, 3rd Madeline Smith

10 & 11 yrs Boys, 1st Tom Hanley, 2nd Aiden Rylands, 3rd James Knight

12 & over yrs Girls, 1st Megan Hodgson, 2nd Eden Hobbs, 3rd Verity Collyer

12 & over yrs Boys, 1st Joseph Rodwell, 2nd Brandon Dasouza, 3rd Rhys McGeary

Jumping Race:

0-5 yrs mixed, 1st Louis Wood, 2nd Isaac Smyth-Bonfield, 3rd Joshua Papanicolaou

Egg & Spoon Races:

0-5 yrs mixed, 1st Joe Stoyle, 2nd Grace Hughes, 3rd Kitty Dart

6 & 7 yrs Girls, 1st Marni Marment, 3rd Daisy Brenner

6 & 7 yrs Boys, 1st Bodie Blake, 2nd Ollie Diggins-Bright, 3rd Thomas Archer

Walking Backwards Race:

0-5yrs mixed, 1st Louis Wood, 2nd Joshua Papanicolaou, 3rd Theo Brown

Wheelbarrow Races:

8 & 9 yrs, 1st Albin Irving & Ollie Jacobson, 2nd Molly Mayhew & Keira Banning, 3rd Mia Davenport & Charlotte Bruce

10 & 11 yrs, 1st Aiden Rylands & Jacob Neville, 2nd Sophie Wright & Keira Marment, 3rd Kate & Emma Osmond

12 & over yrs, 1st Brandon Dasouza & Jamie Davenport, 2nd Megan Hodgson & Eden Hobbs, 3rd Joseph Rodwell & Tom Osmond.

Piggy Back Races:

8-9yrs mixed, Toby Beaulah & Finlay Pitman, 2nd Henry Smith & Louis Hines, 3rd Chloe Miller & Kiera Banning

10 & 11 yrs, 1st Madeline Smith & Olivia Hines, 2nd Aiden Rylands & Jacob Nevel, 3rd Star Johnson & Kate Osmond

12 & over, 1st Brandon Dasouza & Rhys McGeary, 2nd Callum Mitchelle & Tom Osmond, 3rd Alex & Matt Sparks

Local Cup Races, Mums Sprint, Charlotte Stoyle

Dads Sprint, Gavin Mayhew

Girls 12 – 16 yrs Megan Hodgson

Boys 12 – 16 yrs Harry Mayhew